Stav objednávky
Informace
Zákaznická linka
+ 420 272 071 399

Fototipy

Cestuj s CEWE – Tipy na výlety a fotolokace v ČR

Přinášíme vám inspiraci od Marka Šarocha, fotografa, cestovatele, zakladatele instagramového profilu @ceskakrajina, který si pro vás připravil několik tipů na atraktivní cestovatelské lokality, které jsou jako stvořené pro fotografování. Takže vyražte na výlet a foťte o sto šest!

Česká republika se rozkládá na téměř 80.000 km², což přináší spoustu možností na zachycení její krásy – od nejvyšších poloh v Krkonoších až po nejnižší bod na Labi u Hřenska.

Cestuj, foť a vyhraj - přihlas své fotky do soutěže

Tiské stěny

Na Instagramu určitě každý zahlédl alespoň jednou fotku právě z tohoto místa. Toto skalní město leží v CHKO Labské pískovce nedaleko Děčína a je velice vyhledávanou turistickou destinací. Oblast je velmi pestrá, jak na pěší trasy, tak na cyklo výlety. My jsme si konkrétně obešli Velké a Malé tiské stěny, vše se dalo bez problému projít s pejsky, avšak doporučuji je mít na vodítku, vzhledem k výšce skal. Naše návštěva Tiských skal byla na východ sluníčka, tudíž jsme s parkováním neměli sebemenší problém, parkovali jsme na parkovišti přímo pod skalami, odkud jsme se vydali do kopce až k rozcestníku zvaném skalní náměstí. Tam je na vás, kam se vydáte.

Fotografie z lokace s názvem Tiské stěny

My vyrazili nejdříve na Velké tiské stěny, odkud jsme vyfotili několik fotek východu, pokochali se nádherným výhledem a v klidu se nasnídali. Velikou výhodou tohoto brzkého výletu bylo, že jsme cestou nepotkali ani nohu, a tak jsme si mohli užívat klidu. Po tom, co jsme si obešli tento cca 2 km okruh, jsme se vydali na ten druhý, který má necelý kilometr. Na okruhu malými skalami vás čeká hned devatenáct skalních útvarů, výhled na Děčínský Sněžník, Jeskyně Oblud, zaklíněný balvan Zvon či vyhlídka na Rájecké skály. Tiské stěny však nedoporučuji navštěvovat s kočárkem, z důvodu špatného skalnatého terénu.

Fotografie z lokace s názvem Tiské stěny

Čapská palice

Mohutný skalní útvar Čapská palice leží nedaleko Dubé na Kokořínsku. Parkovat doporučuji ve vesnici Pavličky, odtud je vyhlídkové místo vzdálené přibližně 2 km mírným kopcem. Toto místo je úchvatné svou trčící palicí vzhůru ze skály. Určitě vás také ohromí nádherný výhled na České Středohoří, Hazmburk či Říp.

Fotografie focená z vrchu Čapské palice

Po tom, co se pokocháte výhledem, doporučuji se vydat po zelené a poté červené turistické cestě. Tím si vytvoříte krásný cca 5 km okruh okolní přírodou. My jsme zde opět nikoho nepotkali a cesta se dá skvěle zvládnout s pejsky, avšak s kočárkem opět nedoporučuji.

Cestuj, foť a vyhraj - přihlas své fotky do soutěže
Čapská palice
Mapa trasy na Čapskou palici

Šumava: Plechý

Tento výlet na Šumavu je trošku delší, ale my si ho náramně užili. Na výšlap jsme měli horší podmínky, jelikož jsme ho absolvovali v zimě. Toto místo je ale krásné v každém ročním období. Zaparkovali jsme na parkovišti ve vesnici Nová Pec. Vydali jsme se po zelené trase podél Schwarzenberského kanálu. Tato trasa vede přímo až k Plešnému jezeru. Cestou potkáte spousty rozcestníků, jako je Rossbach či Jezerní stezka. Stojí za to, na chvilku se zastavit u Kaskády na Koňském potoce, ten klid přírody je překrásný.

Zimní fografie - Šumava - Plechý

Přibližně po 7 kilometrech dojdete k Plešnému jezeru, které je třetí největší jezero v ČR. Po pokochání jezera se můžete vydat buď dále po zelené a modré turistické trase a obejít si tak moc pěkný okruh šumavskou přírodou. Anebo se vydáte, tak jako my, po zážitkové naučné stezce až k Vyhlídce Lipno, odtud je krásný výhled na jezero a přilehlé okolí. Tento kilometrový výšlap do kopce nám dal v zimě celkem zabrat, napadlo tam kolem půl metru sněhu a my neměli úplně nejvhodnější vybavení.

Cestuj, foť a vyhraj - přihlas své fotky do soutěže
Cestuj s CEWE - Šumava - autor: Apolenkar
Cestuj s CEWE - Šumava - autor: Apolenkar
Cestuj s CEWE - Šumava - autor: Apolenkar
Cestuj s CEWE - Šumava - autor: Apolenkar

Po dalším kilometru jsme se dostali až na vyhlídkové místo Plechý, který je nejvyšším vrcholem Šumavy a máte tak rozhled jak do Česka, tak i do přilehlého Německa a Rakouska. Po odpočinutí se vydáte zpět po žluté a na rozcestníku Pod kamenným mořem už zpět stejnou cestou, kterou jsme mířili tam. Tato trasa má kolem 15 km.

Svatý Jan pod Skalou

Jaký Čech by neznal Svatého Jana pod Skalou. Chcete-li si prohlédnout kostel Svatého Jana pod Skalou i z jiné perspektivy než jen ze země, máte na výběr hned ze dvou skalních míst. Prvním místem je velice známá vyhlídka, která vede až k velkému kříži, vztyčenému na vrcholku skály. Dostanete se tam po červené turistické trase. Cesta od parkoviště nahoru má kolem 1 km a nám trvala přibližně pul hodiny. Celkové převýšení je 160 m, cestu bych nedoporučoval s kočárkem. Přes den při hezkém počasí zde potkáte mnoho turistů, avšak na západy tam bývá prázdno. Z tohoto stanoviště je vhodné fotit západ, jelikož máte zapadající slunce přímo jako na dlani.

Svatý Jan pod Skalou
Cestuj, foť a vyhraj - přihlas své fotky do soutěže
Mapa na krásné místo - Svatý Jan pod Skalou

Druhým vyhlídkovým místem je skalní útvar přímo naproti prvnímu, avšak už ne tak známý. U této cesty je převýšení o něco menší, a to jen 120 m. Dostanete se tam asi po necelém kilometru a půl cesty od auta. Nejdříve se vydáte kousek po silnici směrem do Vráže po červené stezce, poté si vyšlápnete prudší kopec a první lesní odbočku se dáte vlevo, po chvilce narazíte na další rozcestí, tam se vydáte také doleva, cesta vás poté dovede až na vyhlídku. Na úplném vrcholu, si můžete odpočinout na krásné dřevěné lavičce. Opět ani zde bych nedoporučoval absolvovat cestu s kočárkem.

Fotografie z vrchu Svatého Jana pod Skalou
Mapa trasy č. 2 - Svatý Jan pod Skalou

Veltrusy

Dalším tipem na výlet jsou Veltrusy. Krásná, romantická procházka v areálu okolo zámku Veltrusy. My zaparkovali na parkovišti, které náleží k tomuto krásnému zámku. Poté jsme se vydali po modré turistické značce, která nás zavedla přímo před zámek, cestou doporučujeme občerstvení v místní zámecké restauraci, v jejímž přilehlém okolí můžete zahlédnout krásného pyšnícího se páva.

Veltrusy

Po občerstvení jsme se vydali na obhlídku Přírodní památky Veltrusy, tras je tam opravdu spousty a každý si vybere dle svého. My zvolili co nejdelší okruh přibližně 9 km. Cestou lze zahlédnout památné stromy, které jsou steré kolem čtvrt století. Tento park je i domovem spousty chráněných živočichů a mimoto je zde chován daněk skvrnitý. Ne nadarmo se říká, že tento park je romantický, splynutí přírody a parkové architektury je zde opravdu skvělé. Tento výlet lze skvěle zvládnout i s kočárkem.

Veltrusy foto č. 2
Cestuj, foť a vyhraj - přihlas své fotky do soutěže
Cestuj s CEWE - Veltrusy - autor: PET-RA
Cestuj s CEWE - Veltrusy - autor: PET-RA

Hospitál Kuks

Tento výlet není jen do přírody, ale je spojen i s dějinami a architekturou. Hospitál Kuks se nachází ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko města Jaroměř. Tato malebná stavba dříve sloužila jako zaopatřovací ústav pro vojenské veterány.

Hospitál Kuks

Lze si vybrat 4 prohlídkové okruhy, nám přišel nejzajímavější okruh 3 a 4, který se zabývá farmacií. Po prohlídce jsme se vydali do přilehlé malebné zahrady, odkud jsme započali ještě kratší procházku po okolí po naučné stezce „Půjdem spolu do Betléma“. Trasa měla něco kolem 6 kilometrů a část vedla podél řeky Labe.

Tuto trasu lze zvládnout i s kočárkem. Další plus - je blízkost vlaku, který může zpestřit celý výlet.

Černé jezero

Dalším místem na Šumavě, které stojí za to vidět je určitě Černé jezero. Každý by měl alespoň jednou v životě toto místo navštívit, jelikož Černé jezero je největší jezero v naší české krajině. My ho navštívili opět v zimě, když jsme byli s kamarády na chatě, kousek od jezera. S kamarády a našimi čtyřnohými parťáky jsme se po obědě vydali od parkoviště Špičácké sedlo k jezeru, cesta tam měla kolem 3,5 kilometru.

Černé jezero

Šla by perfektně zvládnout s kočárkem a trvala by něco kolem hodiny. My jsme byli však banda fotografů, a tak jsme se zastavovali na každém rohu, protože šumavské přírodě se nedá odolat. Stal se z toho půldenní výlet. Trasu nám však komplikovalo všudy přítomné náledí. Kdo by si chtěl výlet ještě prodloužit, nedaleko Černého jezera se nachází ještě Čertovo jezero a rozhledna Špičák.

Praha – první okruh

Ač jsme okrajoví Pražáci a rádi jezdíme spíše do přírody, občas máme náladu i na to velkoměsto. V Praze máme 2 oblíbené procházkové okruhy. První z nich začíná na Vyšehradě, kde obvykle necháváme auto, poté se vydáme skrz Vyšehradské sady, kolem kostelu sv. Petra a Pavla až sejdeme spousty schody dolů na nábřeží. Občas se na Vyšehradě zdržíme déle a kocháme se výhledem ze Štulcových sadů. Na náplavce bývají ranní farmářské trhy a různé food festivaly, kterých se rádi účastníme.

Fotografie železničního mostu v Praze

Poté pokračujeme náplavkou až k Jiráskově mostě, kde přejdeme na druhou stranu a smíchovskou náplavkou se vracíme zpět, cestou nafotíme překrásné labutě, pyšnící se na nábřeží poblíž železničního mostu. Přes něj přejdeme zpět na Výtoň, kde se vydáme směrem k Podolí, pod Podolskou vodárnou totiž bydlí skupina nutrií, ty jsou tak ochočené, že se nechají krásně vyfotit. Od nutrií se vydáváme už zpět na Vyšehrad.

Praha – druhý okruh

Druhým naším oblíbeným okruhem je Petřín, ten je opět krásný za každého ročního období, avšak na jaře, kdy všechno kvete, to je teprve romantika. Vždy parkujeme na Janáčkově nábřeží, odkud se vydáváme směr Petřín, cestou si dáme vynikající zmrzlinu Angelato. Kdo ještě nezná, šup vyzkoušet! Výběr příchutí mají vždy obrovský a určitě si vybere každý.

Západ slunce nad Prahou
Cestuj, foť a vyhraj - přihlas své fotky do soutěže

Po občerstvení se vydáme směrem k lanové dráze, tou však jako správní sportovci (:D) nejezdíme. Cestičkami se propleteme až do zahrady Kinských, kde nalezneme vodopád spolu s jezírkem. O pár set metrů dál, směrem do kopce se nachází další jezírko, tentokrát se sochou lachtana. Poté projdeme kolem Růžového sadu, samozřejmě nesmí chybět Petřínská rozhledna a velkým okruhem směřujeme zpět k autu.

Autor článku: Marek Šaroch

Focení se věnuji již pár let, ale nový náhled na fotografii pro mě přinesla až technologie dronů. Jsem rád, že jsem jejich vývoj zachytil od začátku a vidím pokrok v kvalitě obrazu a leteckých vlastnostech. Navíc se živím jako „ajťák“, takže i z tohoto pohledu je to pro mě zajímavé sledovat trendy v této oblasti. Fotografie jako taková mě neživí, beru to jako hobby a příjemné zpestření výletů s partnerkou a naší smečkou. Instagram - @mareksaroch.cz