Kreativní tip

Tipy naší blogerky: Fotokniha s fotografiemi dětiček

Lifestylová blogerka Lisa Steinkopf alias @ichsowirso vám poradí, jak co nejlépe a nejsmysluplněji roztřídit spoustu výjimečných fotografických momentek vašich potomků a neztratit při tom hlavu.

Napsala Lisa Steinkopf

Fotoknihy jsou plné vzpomínek: Společně jimi listujeme a vzpomínáme na to, co už dávno bylo. Jsou tu ty o cestování, o oslavách, jako jsou svatby nebo narozeniny, a samozřejmě ty o prvních letech a prvních milnících. První smích, první krůčky, první klubající se zoubek - to všechno jsou okamžiky, na které nikdy nechceme zapomenout. Takže fotografie dětí, dětské okamžiky, jasné barvy, rozesmáté tváře, zachycené na papíře a svázané do kvalitní knihy na věčnost.

První smích, první krůčky, první klubající se zoubek - okamžiky, na které nikdy nechceme zapomenout.

Lisa Steinkopf alias @ichsowirso

Chceme-li vytvořit fotoknihu, abychom si mohli tyto výjimečné okamžiky dlouho a stále znovu připomínat, musíme si nejprve odpovědět na následující otázky: Jakou knihu chci vytvořit a jaké fotografie do ní vybrat?

Zejména u fotografií dětí a kojenců, které jsou často pořizovány v každodenním životě, je obtížné udržet si přehled o fotografiích, uspořádat je a vytvořit z nich knihu. Také se vám nechce začít, protože máte prostě příliš mnoho krásných fotografií? Které pravděpodobně nejsou předem roztříděné, ale naopak uložené ve změti na různých místech? Kde začít? Můj nejdůležitější tip: Prostě začněte! Jakmile začnete, dostanete se do správného tempa.

Krok 1: Najděte téma fotoknihy

Můžete si prohlédnout FOTOKNIHU CEWE s nápisem "Mats – deine ersten drei Jahre", kterou drží blogerka Lisa. V pozadí je stále vidět notebook s otevřeným programem CEWE fotosvět.
Nejdůležitější okamžiky prvních let života zachycené ve CEWE FOTOKNIZE.

Existuje mnoho možností, zejména pokud jde o první roky dítěte. Než začnete, promyslete si, co chcete, aby vaše fotokniha obsahovala. Zde je několik příkladů:

  • Váš první rok/první tři roky
  • Vaše milníky
  • Vy a vaši přátelé
  • Vaše první dovolená

Osobně jsem pro každé ze svých dvou dětí vytvořila knihu s obrázky z prvních tří let života, kterou dostaly ke třetím narozeninám. Rádi si prohlížejí své fotografie z dětství. Často spolu listujeme knihami a já jim povyprávím pár příběhů z dětství a batolecího věku. Mimochodem, k šestým narozeninám jim dávám druhou knihu s obrázky z dalších tří let.

Můj tip: Napište příslušný věk dítěte jako obrázek nebo nadpis stránky. Například do horního rohu stránky vždy přidávám: "Ve třech měsících ..." a podobně. Zvláště když se na knihu podíváte o několik let později, nemusíte přemýšlet, kolik bylo vašemu malému, když udělal své první krůčky.

Lisa a její manžel sedí u jídelního stolu a oba se usmívají při pohledu na notebook.
Zpětné třídění fotek z posledních let může být tak krásná věc. Tak si to udělejte hezké, vezměte partnera a vzpomínejte při tom.

Chronologicky nebo ve volném pořadí?

Fotoknihu můžete vytvořit několika způsoby

Předem si promyslete, jakou strukturu chcete pro svou knihu použít. Můžete vše například seřadit chronologicky podle dat nebo třeba podle milníků vašich dětí. Takto můžete fotoknihy používat třeba jako deník.

Třídění chronologicky má smysl, pokud chcete později přesně vědět, kdy byl zase ten skvělý výlet nebo kolik bylo vašemu dítěti, když udělalo první krůčky. Stejně jako u dat nebo ročních období můžete použít i důležité vývojové kroky, tzv. milníky. Doplňte fotografie vhodným textem, jako jsou tyto:

  • "Dnes je ti jeden den"
  • "Dnes ses poprvé usmál."
  • "Dnes jsi poprvé spal celou noc."
  • "Dnes jsi poprvé vyšel ven sám s babičkou."
  • "Dnes jsem na tebe byla tak pyšná, protože..."

Ale samozřejmě i nepřehledné snímky mají své kouzlo. V albu mohou najít místo momentky a vtipné situace, které vám vykouzlí úsměv na tváři už jen při pohledu na ně. Nezáleží na tom, jestli si ještě přesně pamatujete, kolik bylo tehdy vašemu dítěti let. Na konci knihy můžete dát dohromady několik stránek se snímky.

Takto to dělám já:
Já sama si knihy vždy řadím chronologicky. Zvláště u dětských knížek je podle mého názoru obzvlášť hezké zachytit vývoj po malých krocích a přidat data. Nejsem moc velký "deníkář" a bez mých fotoknih by mi události posledních let nejspíš splývaly dohromady. Ráda se konkrétně podívám na to, kdy jsme jeli s dvojčaty na naši první dovolenou. Nebo si díky fotografiím vzpomínám na vynikající dětský brunch z prvních narozenin.

Krok 2: Třídění fotografií

Máte tisíce fotek na mnoha různých místech a nevíte, jak získat přehled? Mám pro vás následující tipy:

STRUKTURA SLOŽEK

  1. Nejprve si vytvořte hrubou strukturu složek. Doporučuji jednu složku ročně od narození.
  2. Postupně projděte své sbírky fotografií na všech úložných zařízeních, jako je telefon, paměťová karta, USB disk a počítač. Fotografie z nich přesuňte přímo do správných složek.
  3. Pokud ve své sbírce fotografií najdete zvláštní událost, vytvořte ve složce příslušného roku novou, tzv. složku události a označte ji datem nebo časovým obdobím. Pokud existuje více složek s událostmi za rok, očíslujte je chronologicky.
    Příklad:
    Rok: 2015, Složka události: 1-Návštěva babičky.
Část obrazovky notebooku zobrazující různé složky.
Promyšlená struktura složek usnadňuje návrh.

Můj tip: Chcete zjistit, kdy byla fotografie pořízena? Kliknutím pravým tlačítkem myši na soubor fotografie můžete zobrazit informace, v souboru fotografie je uloženo datum pořízení.

TŘÍDĚNÍ A MAZÁNÍ

  1. Prohlédněte si fotografie hned při ukládání do složek roku a odstraňte rozmazané a nepovedené snímky.
  2. Vždy dbám na to, aby na okrajích obrázku nebylo nic oříznuto. Nelíbí se mi, když na obrázku chybí například nohy nebo je na něm jen polovina hlavy. Trocha místa nad hlavou nebo pod nohama fotografii velmi prospěje. Odstraňuji také fotografie s křečovitou mimikou, zavřenýma očima a rozmazanými obličeji.
  3. Ze série fotografií vymažu všechny kromě tří až pěti nejlepších snímků z dané situace.
  4. Hned při prohlížení a třídění fotografií si barevným fixem označte oblíbené fotografie, které mají být do fotoknihy zařazeny; usnadníte si tak jejich pozdější výběr. Program CEWE prezentace nabízí také možnost udělování hvězdiček nebo označování fotografií, které můžete také přímo použít.

Krok 3: Návrh fotoknihy

Pohled shora na CEWE FOTOKNIHU. Blogerka Lisa a její dvě děti sedí na pohovce. CEWE FOTOKNIHA leží matce na klíně.
Každý obrázek vypráví svůj vlastní příběh.

Bezplatný program CEWE fotosvět je mým zasvěceným tipem pro vaši individuální fotoknihu. Snadno se používá a má mnoho možností designu i praktických šablon, které můžete snadno použít.

  • Vyberte si formát, který vám vyhovuje.
  • Obzvláště se mi líbí čtvercový formát XL o velikosti přibližně 30 x 30 cm: je pěkný a velký, ale ne příliš velký.
  • Díky třem až čtyřem fotografiím na stránku se motivy opravdu vyjímají a stránky nepůsobí přeplněně. Nebojte se však pohrát si s počtem fotek na stránce, aby byl divák při jejich prohlížení ohromen.
  • Čas od času umístím fotografii přes celou stránku knihy. Tímto způsobem se obrázku dostane zvláštní pozornosti. Obzvláště oblíbené fotky se tímto způsobem opravdu vyjímají.
  • Mám rád série se třemi nebo čtyřmi fotografiemi z jednoho okamžiku. Tím se situace stává živější, protože vytváří jakýsi pohyb s různými výrazy tváře a emocemi. Nevadí, když jsou to momentky, protože ty jsou často nejautentičtější.
  • Vždy nechávám prostor pro text. Kromě data nebo věku dítěte je podle mě hezké přidat písemně i drobné vtípky nebo vzpomínky, zejména u dětských fotografií.
  • Dbám na to, aby fotografie měly harmonické barvy a v nejlepším případě pocházely z jedné situace, aby k sobě vizuálně dobře ladily.
  • Kombinuju "klidné" a "divoké" fotografie dohromady.
  • Vybírám pouze jedno z písem a jednu velikost písma a používám jednotné rozvržení v celé fotoknize.

Můj tip: Nechte si místo na texty. Jaké bylo vaše dítě ve třech měsících, co například rádo jedlo? Napište o tom hezké řádky, možná i citáty. Jsou to drobnosti, na které se v průběhu let zapomíná - při pohledu do knih z nich mám vždycky obzvlášť velkou radost.

Dvojčata se pohodlně usadila na pohovce a každé z nich si prohlíží CEWE FOTOKNIHU.
Kdysi jsem byl tak malý? Čas rychle plyne a děti jsou již dospělé. Uchovejte si okamžiky z dětství na věky v CEWE FOTOKNIZE.

Jdeme na to!

Již 16 let každoročně vytvářím CEWE FOTOKNIHU a mohu vám ji opravdu doporučit. Program na sestavení se velmi snadno používá a kvalita tisku a papíru knih je opravdu špičková. Konečně jste se odhodlali prohlédnout si své fotografie a vytvořit knihu plnou vzpomínek a okamžiků pro vás a vaše děti?

Doufám, že se při navrhování budete bavit!

Vaše Lisa Steinkopf